Ribe Korfestival 2012
 

 

Ribe Korfestival 2012 afholdtes i dagene fredag den 1. juni til søndag den 3. juni 2012.

Der blev udgivet en programfolder, som blev udsendt til de tilmeldte kor. Du kan se og bladre i HELE programfolderen ved at klikke her ....

... eller du kan læse i de enkelte afsnit her (åbner som særskilte pdf-filer):

Velkommen til RIBE KORFESTIVAL 2012

Program fredag-søndag
Program for gårdsangen lørdag formiddag
Om Ribe by og Ribe Korfestival
Om Ribe Mandskor og Dansk Sanger-Forbund
Omtale af alle de deltagende kor
Ribe Korfestivals sponsorer

 

Der var tilmeldt 633 sangere og ledsagere fra følgende kor:

Tilmeldte kor

Kornavn

Nationalitet Website:
Mannskoret "Ørnen" Norge http://www.eagles.no/bilder.html
Hå Dur & Mol – (blandet Kor) Norge http://www.kor.no/ha-dur-a-moll
Moss Mandssangforening Norge http://mas-kor.no/
Con Spirit Norge http://www.conspirit.no/
Sikia, Skien Norge http://www.kor.no/sikia/contacts/
Die Fideelen Nordstrander Tyskland http://www.shanty-chor.info/
Esbjerg Rytmiske Kor (gospel) Danmark http://esbjergsrytmiskekor.dk/
Nordsøpigerne, Esbjerg (damekor) Danmark http://www.nordsoepigerne.dk/ 
Skalakoret  Bramming (damekor) Danmark http://www.skalakoret.dk/
Bramming blandede Kor Danmark http://da-dk.facebook.com/pages/Bramming-Blandede-Kor/48235758536
Bramming  Mandskor Danmark http://www.brammingmandskor.dk/
Gredstedbro Egnskor Danmark http://www.mof-esbjerg.dk/kor/egnskoret-gredstedbro
Ribekoret  Danmark http://www.benjaminfriis.dk/index.php?option=com_content&view=category&id=5&layout=blog&Itemid=15
Mandskoret Brage af 1866, Aalborg Danmark http://www.brage1866.dk/
Gram Mandskor Danmark http://grammandskor.mono.net/  
Horne Mandskor Danmark http://www.horne-mandskor.dk/
Svendborg Kammerkor Danmark http://svendborgkammerkor.dk
Forsvarsbrødrenes Sangkor, Vejle Danmark http://www.forsvarsbror-vejle.dk/page20a.html
Håndværker- og Industriforeningens Sangkor, Horsens Danmark http://his-horsens.dk
Skanderborg Mandskor Danmark www.skanderborg-mandskor.dk
Ølgod Kirkekor Danmark http://www.oelgodkirke.dk/index.php?option=com_content&view=article&id=62&Itemid=69
Ribe Mandskor Danmark www.ribemandskor.dk

Herudover medvirkede Vejen-Garden og Ribe Big Band i arrangementet.

 

Web-redaktør: Jørn Frandsen
Opdateret d. 17-12-2013