Ribe Korfestival 2017
 

 

Ribe Korfestival 2017 afholdes i dagene torsdag den 1. juni til mandag den 5. juni 2017.

Der udgives en programfolder, som udsendes til de tilmeldte kor. Programfolderen vil også blive lagt frem på Turistinformationen og i udvalgte lokale butikker i Ribe.
Du kan se og bladre i HELE programfolderen ved at klikke her ....

... eller du kan læse i de enkelte afsnit her (åbner som særskilte pdf-filer):

Velkommen til RIBE KORFESTIVAL 2017

Program torsdag - mandag
Program for gårdsangen lørdag formiddag
Om Ribe by og Ribe Korfestival
Om Ribe Mandskor og Dansk Sanger-Forbund
Omtale af alle de deltagende kor
Ribe Korfestivals sponsorer

 

Der er tilmeldt 475 sangere og ledsagere fra følgende kor:

Tilmeldte kor

Kornavn

Nationalitet Website:
Jazzva Slovenien http://jazzva.si/
Aberhonddu and District Brecon Male Choir Wales http://www.breconchoir.co.uk/
Pro Cantu Schweiz http://www.procantu-zuerich.ch/
Humlekoret Norge http://www.drammenbeer.no/avdelinger/humlekoret.html
Chorisma Norge https://www.kor.no/om-oss/nk-sor-ost/buskerud/chorisma
Det Kongelige Danske Musikkonservatoriums Børnekor Danmark http://www.dkdm.dk/Studier/Juniorakademi/Boernekor
Domkirkens Børne- og Pigekor Danmark http://www.ribe-domkirke.dk/page/2929/kor
Svendborg Kammerkor Danmark http://svendborgkammerkor.dk
Jysk Akademisk Kor (JAK) Danmark http://jysk-akademisk-kor.dk/
Mannskoret "Ørnen" Norge http://www.eagles.no/
Brammingkoret Danmark https://www.facebook.com/Brammingkoret-48235758536/
Skalakoret  Bramming Danmark http://www.skalakoret.dk/
Gram Mandskor Danmark http://grammandskor.mono.net/  
Dunkeldirks Danmark http://www.dunkeldirks.dk/
Bramming  Mandskor Danmark http://www.brammingmandskor.dk/
Ribe Kammerkor Danmark http://www.ribekammerkor.dk/
Forsvarsbrødrenes Sangkor Vejle Danmark http://www.kultunaut.dk/perl/sted/type-nynaut/nr-321022
Skanderborg Mandskor Danmark http://www.skanderborg-mandskor.dk/
Give Mandskor Danmark http://www.givemandskor.dk/
HIS Horsens Danmark http://his-horsens.dk/
Ribe Mandskor Danmark www.ribemandskor.dk

Desuden medvirker Vejen-Garden og Big Band Ribe i årets korfestival.

Du kan se mere om de tidligere afholdte festivaler ved at klikke på disse links:

Web-redaktør: Jørn Frandsen
Opdateret d. 30-04-2017