Ribe Korfestival

Ribe Mandskor har siden 1998 været værter for Ribe Korfestival fem gange, senest i 2017.

Ribe Korfestival 2017 blev afholdt i dagene torsdag den 1. juni til mandag den 4. juni 2017.

Der blev udgivet en programfolder, som var udsendt til de deltagende kor. Programfolderen blev også lagt frem på Turistinformationen og i udvalgte lokale butikker i Ribe. 
Du kan se og bladre i HELE programfolderen ved at klikke her ….

… eller du kan læse i de enkelte afsnit her (åbner som særskilte pdf-filer):

Velkommen til RIBE KORFESTIVAL 2017

Program torsdag – mandag
Program for gårdsangen lørdag formiddag
Om Ribe by og Ribe Korfestival
Om Ribe Mandskor og Dansk Sanger-Forbund
Omtale af alle de deltagende kor
Ribe Korfestivals sponsorer

Der deltog 475 sangere og ledsagere fra følgende kor:

Tilmeldte kor
Kornavn Nationalitet Website:
Jazzva Slovenien http://jazzva.si/
Aberhonddu and District Brecon Male Choir Wales http://www.breconchoir.co.uk/
Pro Cantu Schweiz http://www.procantu-zuerich.ch/
Humlekoret Norge http://www.drammenbeer.no/avdelinger/humlekoret.html
Chorisma Norge https://www.kor.no/om-oss/nk-sor-ost/buskerud/chorisma
Det Kongelige Danske Musikkonservatoriums Børnekor Danmark http://www.dkdm.dk/Studier/Juniorakademi/Boernekor
Domkirkens Børne- og Pigekor Danmark http://www.ribe-domkirke.dk/page/2929/kor
Svendborg Kammerkor Danmark http://svendborgkammerkor.dk
Jysk Akademisk Kor (JAK) Danmark http://jysk-akademisk-kor.dk/
Mannskoret “Ørnen” Norge http://www.eagles.no/
Brammingkoret Danmark https://www.facebook.com/Brammingkoret-48235758536/
Skalakoret  Bramming Danmark http://www.skalakoret.dk/
Gram Mandskor Danmark http://grammandskor.mono.net/  
Dunkeldirks Danmark http://www.dunkeldirks.dk/
Bramming  Mandskor Danmark http://www.brammingmandskor.dk/
Ribe Kammerkor Danmark http://www.ribekammerkor.dk/
Forsvarsbrødrenes Sangkor Vejle Danmark http://www.kultunaut.dk/perl/sted/type-nynaut/nr-321022
Skanderborg Mandskor Danmark http://www.skanderborg-mandskor.dk/
Give Mandskor Danmark http://www.givemandskor.dk/
HIS Horsens Danmark http://his-horsens.dk/
Ribe Mandskor Danmark www.ribemandskor.dk

Desuden medvirkede Vejen-Garden og Big Band Ribe i årets korfestival.

Du kan se mere om de tidligere afholdte festivaler ved at klikke på disse links: